Mitt första möte med en bonde som leder sina får var då vi vandrade utmed Viktoria Lines. Har under mina snart tjugo år här på ön aldrig mött en bonde med djur som går i det fria.Bonusbild!
De var så fina men jag hade ”bara” mitt macro objektiv med den här gången för att fotografera vårens alla vilda blommor. Hade aldrig förväntat mig det här mötet.
Tema Nr: 195
Dom ser lite avvaktande ut på första bilden som om dom funderar på om dom ska gå vidare eller inte….
GillaGillad av 1 person
Jag kan förstå att du blev lite häpen, så fin bild på djuren<3
GillaGillad av 1 person
Tack Tina, ja, jag blev så förvånad och glad.
GillaGilla
Jättefina bilder Anita!
GillaGillad av 1 person
Tack Anki!
GillaGillad av 1 person
Vilken fin bild du tagit. Snyggt att du tog med stenmuren och det gröna. Det blir en fin linje i bilden. Det är också kul att du har kontakt med fåren (och getterna) men inte med mannen med kepsen. Fin bild tycker jag.
GillaGillad av 1 person
Hade gärna haft kontakt med mannen som ägde djuren men allt gick så fort och han var naturligtvis helt koncentrerad på sina djur medan jag svor lite för mig själv att jag hade ”fel” objektiv 😉 Tog flera bilder när han var på väg bort genom grinden men de blev inte bra alls. Inte varje dag man möter en fåraherde, iallafall inte här på Malta. Kor som går och betar på ängar har jag heller aldrig sett. Inte kul att tänka på att de är instängda i sina lador.
GillaGillad av 1 person
Tack för din kommentar. Det är alltid roligt att få en berättelse kring ett foto.
GillaGillad av 1 person
Fina kompositioner båda två. Den första bilden med stenmuren, den lite gropiga gångvägen känns så genuin och vacker. Glädjer mig att djuren får gå fritt med bonden. Härlig tolkning på temat Anita ! 🙂
GillaGillad av 1 person
Tack Marie!
GillaGillad av 1 person
Fina bilder. Ledargeten har koll på dig.
GillaGillad av 1 person
Tack Anna!
GillaGilla
Underbara bilder på getterna. Hade du Fanny med?
GillaGillad av 1 person
Tack Anki! Fanny var med och vi var snabba att koppla henne. Hon var väldigt nyfiken på de underliga djuren. På ett annat ställe där vi vandrar ibland finns det hästar som ofta kommer i stora grupper. Även här verkar hon mer nyfiken är rädd för de stora djuren men vi kopplar henne så fort vi ser dem. De kan ju sparkas ordentligt om det kommer en vovve som nyfiket springer runt benen.
GillaGillad av 1 person
Underbart att kunna ha dem fria!
GillaGillad av 1 person
Verkligen! Djur i frihet…
GillaGilla
Härligt att möta något sådant! 🙂
GillaGillad av 1 person
Ja, det var lite speciellt.
GillaGilla
Underbart! En helt annan värld att möta djur och ägare på detta sätt. Charmigt och exotiskt
GillaGillad av 1 person
Ja, det var ett mycket speciellt möte med bonden och hans djur.
GillaGilla
Härliga bilder. När jag är i Grekland är det ingen ovanlig syn 🙂 Gillar getter, de är fina och ofta nyfikna. Bra med vägen som leder in i den första bilden. Bra med ögonkontakten med ”ledargeten” i den andra bilden.
GillaGillad av 1 person